Šerosvit

Agatha

Agatha – podľa románu Denisy Fulmekovej.

Barbora Mokošová, Jana Holková, Adela Dukátová, Ivana Lechmanová, Dávid Selecký, Adam Hilek, Ondrej Gajdoš, Jerguš Horváth

Najbližšie hráme:

Pozri program na budúci mesiac.

Inscenácia o osude prvej ženy, ktorú v Prešporku obvinili z čarodejníctva.Agatha – podľa románu Denisy Fulmekovej. Inscenácia o osude prvej ženy, ktorú v Prešporku obvinili z čarodejníctva.

 Agathu Toott Borlobaschin označili za „bosorku“ v roku 1602 a následne ju upálili. Viac ako 400-ročný príbeh je až mrazivo aktuálny. Do akej miery si človek dokáže uvedomiť silu slova?

Malleus Maleficarum:

…ak si nevinná, roň slzy, avšak ak si vinná, žiadnym spôsobom tak neučiníš. V mene Otca a Syna a Ducha svätého amen.

Žena je hriešnejšia ako muž, čo je zrejmé z jej mnohých hriešnych ohavností. Malo by byť poznamenané že pri stvorení prvej ženy došlo k chybe, lebo bola stvorená zo zahnutého rebra, ktoré je zahnuté akoby od muža. Pre túto chybu bude vždy nedokonalým tvorom, vždy bude podvádzať.

Neveriť v činnosť čarodejníc je najväčšie kacírstvo. Radšej nech zomrie desať nevinných, ako by mal ostať na slobode jeden škodca. Ale viac-menej nech sa sudca neusiluje vydať onú osobu na mučenie, lebo to by sa malo stáť iba pri nedostatku iných dôkazov. …ale ak obžalovaná odmieta povedať po mnoho napomenutiach a presviedčaní pravdu nech je mučená.

Čarodejníctvo patrilo v stredoveku aj v ranom novoveku k najťažším a najohavnejším zločinom, tzv. crimen exceptum – zvláštnym výnimočným zločinom. Tieto zločiny boli trestané najstrašnejšou smrťou – upálením, utopením, napichnutím na kôl či lámaním v kolese. Prevažne sa jednalo o zločin ženský.

 

Dramatický text: Markéta Bocková, Jakub Matejčík

Réžia: Jakub Matejčík

Dramaturgia: Markéta Bocková

Scéna a kostýmy: Zuzana Slivková, Jakub Matejčík

Bábky: Zuzana Slivková, Michaela Urbanová

Svetelný dizajn: Jakub Branický

Hudba: Juraj Bolf

Pohybová spolupráca: Dávid Selecký

Produkcia: Francesca Balej, Jakub Matejčík, TICHO a spol.

Odborná konzultácia: PhDr. Tünde Lengyelová, CSc.

Fotografie: Bara Podola, Marek Bellay

Premiéra 6.11.2023 o 19.00 hod. TICHO a spol.

Inscenácia nie je vhodná pre divákov mladších ako 15 rokov. V inscenácii sú explicitné scény, používa sa oheň, cigarety a stroboskop.