Yuri Korec & Co.
/PREMIÉRA/

Habibi 2196-18

tanečná performancia

Réžia a choreografia: Yuri Korec / Choreografia a performancia: Lukáš Zahy

Najbližšie hráme:

Pozri program na budúci mesiac.

Uvedenie v rámci projektu Mesiac ľudských práv.

Je úplne jedno, kde sa zajatec svojho strachu nachádza. Jeho cela nemá východ a jeho situácia východisko. Strachom z toho, kým sme, si svoju celu nosíme neustále so sebou a jediný svet, ktorý nám tak zostáva je svet našich predstáv o tom, aké by to bolo keby...

V arabskom svete má slovo Habibi, používané hlavne na označenie jedincov mužského rodu, význam miláčik alebo môj milovaný. Tanečné dielo Habibi problem rakúskej choreografky Helene Weinzierl bolo inšpirované skutočným príbehom dvoch iránskych gay tínedžerov a ich problémov s láskou založených na jej neakceptovateľnej inakosti. Zatiaľ čo jeden z nich bol za to, kým je odsúdený a popravený vo svojej vlastnej krajine, druhý musel v európskom exile čeliť hrozbe deportácie.

Slovenský choreograf Yuri Korec, ktorý bol spoluautorom a performerom pôvodnej verzie tohto diela, prezentuje nanovo vytvorenú tanečnú performanciu Habibi 2196-18 v kontexte otázky inakosti v našom regióne.

 

10.12. 20.00 

Byť sám sebou…

(moderovaná diskusia)

 

… je pre niekoho samozrejmosťou. Medzi nami je ale stále mnoho ľudí, ktorým tento základ zdravého života chýba. Nie preto, že by nemohli. Majú strach.

Majú strach, lebo sa im niekto môže smiať. Obávajú sa, že ich niekto môže znevýhodniť. Boja sa, že ich niekto môže zabiť. A to niekde aj celkom legálne.

Ako sa vlastne žije LGBTI ľuďom u nás doma, na Slovensku?

Na tému slobody byť sám sebou budú s vami po predstavení Habibi 2196-18 diskutovať Yuri Korec, Matia Lenická (B-Complex), Róbert Pakan, Nada El a Roman Samotný.

Projekt bol z verejných zdrojov podporený grantovým programom Ars Bratislaviensis.

Réžia a choreografia: Yuri Korec

Choreografia a performancia: Lukáš Zahy

Dramaturgia: Jakub Turčan

Hudba: Oliver Stotz

Svetelný dizajn: Jojo blue

Video: Markus Huber

Video animácia: Petra Hinterberger

Námet: Helene Weinzierl, Erich Rudolf a Yuri Korec

Koprodukcia: Cielaroque Helene Weinzierl/www.cielaroque.com

Produkcia: Skrzprst

Premiéra: 10. 12. 2018