Open Call KRÍZA 2022

Zvuk praskajúcich kostí

Najbližšie:

Pozri program na budúci mesiac.

Príbeh 13-ročnej Elikie, odvážneho a húževnatého dievčaťa, ktoré berie nevinného 8-ročného Josepha na tŕnistý útek cez džungľu k vytúženej slobode. Ich príbeh vynesie na svetlo Angelina, zdravotná sestra, ktorá sa o ne starala v detskej poľnej nemocnici.

Príbeh sa odohráva vo vojnou zničenej krajine, ktorá by mohla byť niekde v Latinskej Amerike. Text nás zavedie do života detských vojakov uväznených v tábore neľútostných surovcov.

Ich príbeh vynesie na svetlo Angelina, zdravotná sestra, ktorá ich zachránila a starala sa o ne v poľnej nemocnici. Svedčí pred tribunálom povereným preverovaním kauzy detských vojakov. Text prelína dramatické scény s epickými a týmto spôsobom text stavia diváka do aktívnej role. Len vďaka jej svedectvu sa nám odhaľuje realita týchto detí – ako aj mnohých iných. Na druhej strane vidíme, ako pohodlie vzdialenosti a času môže rozriediť empatiu s ľahostajnosťou. Zvuk praskajúcich kostí je text znepokojujúci, no zároveň život potvrdzujúci, je intímnym zobrazením globálneho problému.

Prostredníctvom tohto textu nám Suzanne Lebeau poskytuje kanadský pohľad na tento naliehavý svetový problém. Text bol preložený do siedmich jazykov a inscenovaný po celom svete – s obrovským úspechom.

Úryvok z diela:

Elikia: Chcem, aby moje spomienky boli užitočné… Chcem povedať všetkým, ktorí sú zainteresovaní do vojny: Zbraň, čo zabije telo človeka, tiež zabije dušu toho, kto vystrelil.

Joseph: Vždy robíme len to, čo chceš ty! Skrývame sa ako zvery, lebo sa bojíme. Ja som neurobil nič zlé. Ja sa nechcem skrývať. Chcem iba ryžu a…

Angelina: A čo ostatné deti, ktorým sme tiež vzali zbrane? Kam ich máme poslať? Do väzenia alebo do školy? Ako vyliečiť rany, ktoré nekrvácajú?

Réžia:  Zuzana Hurová
Hrajú:
Vanesa Hagyungová (Elikia)
Erik Šupčík (Joseph)
Sidónia Féderová (Angelina)

Inscenácia je výsledkom Open callu Kríza 2022 vyhlaseným Ticho a spol.

Z verejných zdrojom podporil Fond na podporu umenia.

Partner: Staré Mesto Bratislava

Premiéra:
03.03.2023 o 19.00 hod.
TICHO a spol.
Bratislava