Tri bodky na ceste
Jurčová / Jurča

PALACH

Najbližšie:

Pozri program na budúci mesiac.

Meno Ján Palach sa spája s bojom za slobodu a demokraciu po celom svete. Otázky slobody a neslobody sú veľkým hýbateľom a témou v našej divadelnej inscenácii.

“Jeho smrť vzrušila milióny ľudí, nielen v Československu. A pritom pred jeho smrťou ho takmer nikto nepoznal.

Usporiadali mu pohreb ako veľkému štátnikovi, hoci mal len dvadsať rokov.

Za svojho krátkeho života v ničom zvlášť nevynikal, nepreslávil sa žiadnym literárnym dielom, ani vedeckým objavom, ani športovým výkonom, ani politickou činnosťou, a predsa je slávny.

Bol hlboko presvedčený, že je jeho povinnosťou zachrániť národ z beznádejnej situácie. A pretože zistil, že doteraz známe politické prostriedky nie sú zárukou záchrany, vrhol na váhy dejín svoj vlastný život.”

Jiří Lederer : Jan Palach – Zpráva o životě, činu a smrti českého studenta

Myšlienka na vytvorenie predstavenia Palach má svoje korene v príprave Vanesy Hagyungovej na prijímacie skúšky na bábkové herectvo na VŠMU v BA. Vytvorili sme etudu s predmetom zo zápaliek, ktorá sa nás oboch hlboko dotkla. A začali sme si klásť otázku: Čo je to sloboda? Kto naozaj bol Palach? Ako sme ho vnímali vtedy a ako teraz? Ako sa zapisuje do našej pamäti? A tak sme priniesli túto myšlienku aj do kolektívu …na ceste. Nina Pompošová, Juraj Hajnal, Vanesa Hagyungová, Štefan Jurča a Renata Jurčová sedávali každý piatkový večer dlho do noci v jurčovskej obývačke a diskutovali, hádali sa. To bol rok 2019. Tak ďaleko to bolo. Bavili sme sa o politike, o socializme, o komunizme, študovali, zháňali, kládli si otázky, kládli otázky okoliu a konzultovali v škole, doma, na pracovisku, po vlakoch… Mnohí ľudia s nami prichádzali do konfliktov, chceli diskutovať, keď videli, že máme v kupé na stolíku položenú knihu Palach a čítame ju. A to otváralo ďalšie otázky. A potom prišla korona, v marci 2020. Čosi sa ukrutne začalo meniť. Písali sme si spoločný denník. Také zamýšľania o slobode.

Viac informácii o inscenácii PALACH nájdete TU.

Občianske združenie Tri bodky na ceste sa primárne venuje vzniku a uvádzaniu vlastnej divadelnej tvorby. Okrem tvorby inscenácií, organizuje aj poetické večery (Na kus literatúry s Mitanom, Balla, Artánok). Na svojom instagrame pravidelne pripravuje livestreamy Na ceste za poéziou/divadlom/literatúrou. V roku 2020 vytvorilo dve inscenácie: S.d.Ch. – Dokonalosť a Jurča/Jurčová – Matilda, s ktorou získali zlaté pásmo a Lukáš Kubičina získal cenu za scénickú hudbu k predstaveniu v kategórii súčasné prúdy divadla na celoslovenskej prehliadke Belopotocký Mikuláš 2021.

Autori: Štefan Jurča, Renata Jurčová
Réžia: Renata Jurčová
dramaturgia: Štefan Jurča
Hudba: Jozef Urban, a.h., Juraj Bolf, a.h.
Scénografia, kostýmy: Zuzana Slivková, a.h.
Dokrútky: Martina Beňová, a.h. , Vladimír Slaninka, a.h., Renata Jurčová
Trailer: Sylvia Koštenská, a.h.
Grafika: Alica Záhorská
Hrajú: Juraj Hajnal/ Erik Šupčík a.h., Vanesa Hagyungová, Simona Hudecová, a.h., Štefan Jurča
v dokrútkach: Juraj Hajnal, Štefan Jurča, Vanesa Hagyungová, Simona Hudecová, Jaroslava Čajková, Anna Straková, Štefánia Mališová, Ludmila Hanajiková

Premiéra 26.12.2021 Divadlo Pôtoň ONLINE PREMIÉRA

Zdroje:
Anthony Sitruk: Krátký život Jana Palacha
Lenka Procházková: Slunce v úplňku, příběh Jana Palacha
Zdenka Kmuníčková: Poslední dny Jana Palacha
Blažek, Eichler, Jareš a kol.: JAN PALACH
Vladimír Liška: JAN PALACH, hrdina, nebo oběť?
Mark Kurlansky: 1968, rok, ktorý otriasol svetom

Inscenácia je podporená z verejných zdrojov:

Fondu na podporu umenia
Nitrianskeho samosprávneho kraja
Mesta Levice.

Inscenáciu tiež podporili:
Tekovské múzeum, Levice,
Mestské kultúrne stredisko, Levice
Spolupráca s o.z. Bez javiska.

Tri bodky na ceste - PALACH (2021)