František Báleš ansámbel

Básne múzické

Najbližšie:

Pozri program na budúci mesiac.

Originálne spojenie poézie a jazzu v podaní špičkových slovenských hudobníkov z František Báleš ansámbel už 11. júna o 19.00 v TICHO a spol.

Na začiatku bola myšlienka zhudobniť poéziu významných slovenských a českých autorov pri príležitosti osláv stého výročia vzniku prvej Československej republiky. Jazzový hudobník František Báleš aj v tomto roku prichádza s ďalšími autorskými skladbami na texty významných slovenských spisovateľov.

So svojim ansámblom sa rozhodol osláviť poéziu Hviezdoslava, Smreka, Rúfusa, Kostru, Dilonga, Dianiškovej a ďalších. Aj keď sám autor projektu hovorí, že Hviezdoslav je hudbou ktorá nepotrebuje tóny, spojenie jeho poetického, z dnešného pohľadu zložitého jazyka s jazzovou hudbou je pre neho tou najväčšou výzvou. Niekoľko vybraných sonetov spojil s nepárnym metrom, farebnou harmóniou, rytmom, improvizáciami a slobodou, ktorú jazzový hudobný priestor ponúka.

František Báleš ansámbel je zostava špičkových slovenských hudobníkov s bohatými interpretačnými skúsenosťami a schopnosťou spájať poetický text s jazzovou hudbou – František Báleš klavír, autor hudby a aranžmánov, Matúš Uhliarik spev, Vladimír Máčaj kontrabas, Juraj Šušaník bicie nástroje.

František Báleš – klavír, autor hudby a aranžmánov

Matúš Uhliarik – spev

Vladimír Máčaj – kontrabas

Juraj Šušaník – bicie nástroje.